Fiber İnternet Nedir? 


Fiber İnternet , genişbant internet erişim imkanı veren, altyapısı fiber optik kabloya dayanan dünyanın en hızlı internet teknolojisidir.

Fiber İnternet ile Diğer İnternet’lerin farkı nedir? 

Diğer internet teknolojilerinde fiber  optik kablolar ana iletişim noktalarına gelir. Burdan sonra bakır kablolar ile tüketicinin hizmet aldığı noktaya ulaşır. Fiber Optik Kablolardan sonra iletim hattı bakır kablolar nedeniyle zayıflar ve iletim hızı düşer. Bu nedenle son kullanıcının internet belli bir hızın üzerine çıkamaz. Fiber Optik noktasına ne kadar yakınsa hız artar. Uzaklaşınca hız düşer.

Neden Fiber Optik hizmeti yaygın kullanılmıyor ?
Fiber Optik kablo ve yatırım maliyeti , bakır kablolara göre çok yüksektir. Bu nedenle yaygın kullanılması ekonomik değildir.

ADSL2 Nedir ?
DSL ailesinden türetilmiş ADSL ‘den daha hızlı iletişim sağlayan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından onaylanmış bir teknolojidir. Normal ADSL ‘de bakır kablolar nedeniyle oluşan kayıplar daha azdır.  ADSL ‘de en yüksek hız 8 Mbps hız olmasına rağmen ADSL2 ‘de Hız 3 katına çıkabiliyor.

ADSL teknolojisinden kullanılan ve hız nedeniyle performans düşüklüğü yaşanan hizmetlerde (data, ses, görüntü aktarımı ) artık problem olmayacak. 

ADSL2 teknolojisinin en fazla kullanılacağı bireysel pazar İPTV’ dir.  Yüksek kalitede ve eş zamanlı HDTV hizmeti alınabilecek.

VDSL2 Nedir? 
DSL ailesinden olan VDSL2, Very High Speed Digital Subscriber Line 2 kelimelerinin kısaltmasından oluşan bir terimdir. VDSL2, bakır kabloları kullanarak yüksek hızlarda iletişim sağlayan bir teknolojidir.

VDSL2, DSL genişbant kablolu iletişimin en yeni ve hızlı teknolojisidir. Yüksek tanımlı video, müzik ve içerik izlerken çok iyi performans sağlar. 

VDSL2’nin ulaşabileceği maksimum hız 250 Mbps ‘dır.  Fakat bakır kablo bu hızı çok düşürür. Örneğin fiberoptik kabine 500 metre mesafede bir yerde bu hız 100 Mpbs’ye kadar iner. Uzaklık 1,6 km’ye ulaşınca performans ADSL2’nin performansına kadar düşer.  Bu nedenle uzak mesafelere bu hizmeti vermek için fiber optik kablo ile kabinlere kadar girmek gerekiyor.  Ayrıca binanın iletim hatlarının verimliği de önemlidir. 

  Bazı Ülkelerden VDSL2 Hizmet Örnekleri:

·        İsviçre, 2007 Haziran'dan bu yana VDSL2 kullanıyor.

·        İsveç, VDSL2 denemelerini 2005'de yapmış.

·        Almanya'da santrale yakın oturanlara (500-700 metre)  50 Mbit VDSL2 sağlanıyor.

·         Belçika'da ev kullanıcılarının %60'ı VDSL2 abonesi (20 Mbit)

METRO ETHERNET Nedir?
Fiber Optik Kablo üzerinden 5 Mpbs ile 1 Gpbs arasında her türlü veri akışına imkan veren, internet dönüşüm protokollerine gerek duyulmayan uçtan uca ethernet taşıyan iletim teknolojisidir. Simetrik yapıya sahiptir.

G.SHDSL Nedir ?  

G.SHDSL (Simetrik Yüksek Hızlı Sayısal Abone Hattı) download(alma) ve upload(gönderme) hızları birbirine eşit DSL teknolojisidir.

Simetrik bant genişliği ve güvenli erişim imkanı sağlayarak, uzak ofisleri bulunan ve bu noktalara veri iletişimi yapmak isteyen firmaların kullanabileceği bir hizmettir. 
128 Kpbs ‘den 2 Mbps’ye kadar erişim imkanı sağlar. 

ADSL ile G.SHDSL arasındaki fark nedir.?
ADSL ,asimetrik G.SHDSL ise simetriktir. Yanı alma ve verme hızları aynıdır.


ISDN Nedir ? 

Tümleşik Hizmetler Sayısal Ağ anlamına gelen ve İngilizce ‘İntegrated Services Digital Network ‘kelimelerinin baş harflerinden oluşan ISDN, ses ,metin görüntü veya verinin bir terminalden diğerine standart ve uyumlu sayısal bir işarete dönüştürülerek iletilmesini sağlayan sayısal bir şebekedir. 

VOİP (Voice Over IP) Nedir?
 İnternet protokolu üzerinden telefon görüşmesi sağlayan sistemdir.  İnternet hızları artarken VOİP sektörü hız kazanacaktır.

Haber Eklenme Tarihi :30.10.2017 00:51:00

İnternet Sitemizde bulunan teknolojik ürünler ile ilgili reklam , haber, logo ilgili firmaların tescilli markalarıdır. İnternet sitemizde bulunan reklamların içeriği reklam veren firmaya aittir. ©2005-2019 - www.adsl.com.tr

Facebook-Twitter