1-)ADSL Nedir ? 
 

ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı- Asymmetric Digital Subscriber Line ) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir bağlantı teknolojisidir.  
 

2-)ADSL Nasıl Çalışır ? 
 

Farklı frekans aralıkları kullanıldığı için internete bağlıyken aynı anda telefon görüşmelerinizi de yapabilirsiniz. Telefon görüşmelerinin ve data iletiminin birbirinden ayrılabilmesi için splitter denen ayırıcıya ve sinyalin algılanması için adsl modeme ihtiyaç vardır.
 

3-)ADSL ‘ın Avantajları Nelerdir? 
 

Sabit  ücretle kullanıcıların hizmetindedir. 
ADSL, yeni bir telefon hattı çekilmeden, mevcut telefon hattı üzerinden hizmet vermekte olup, analog dial-up bağlantıya göre hem hız, hem de teknolojik üstünlüklere sahiptir.
ADSL, Internet kullanıcısına güvenli Internet erişimi sağlar. ADSL’de, Internet erişiminde söz konusu olan güvenlik risklerinin hiç biri yoktur. ADSL bağlantı üzerinden birden fazla bilgisayar bağlanabilir.   

  

4-)ADSL de Hız Neden Asimetrik? 

 ADSL de Veri alma Hızı (download) ve gönderme  (upload) hızı ADSL de birbirinden farklıdır.
 

5-) ADSL Statik ve Dinamik IP Adresi Nedir?

Sürekli olarak bir ADSL kullanıcıya tahsis edilen ve kullanıcının her bağlantı girişiminde aldığı aynı IP adresi ADSL statik ip adresi olarak adlandırılır. IP adreslerinin daha ekonomik kullanılması için her kullanıcıya bir statik ip adresi tahsisi yerine belirli bir IP blok‘undan kullanılmayan bir IP adresi de verilebilir ki bu da dinamik IP adresi olarak adlandırılır. Bu durumda kullanıcının her bağlantı girişiminde aldığı IP adresi farklı farklı olabilir. Statik IP genelde WEB server, mail server gibi IP adresinin başkaları tarafından bilinmesini gerektiren uygulamalar için kullanılmaktadır. Ev kullanıcıları içinse dinamik IP kullanımı daha uygundur.

6-)ADSL Hızlarında Bölgesel Farklılık Olabilir mi?  
 

ADSL alınan lokasyonlara göre ve teknik altyapıya bağlı olarak değişiklik gösterebilir.  

1 Mbps Hızındaki ADSL paketlerde hız anlamında problem olmuyor. Yüksek hızlarda 8 Mbps ‘larda lokasyona göre değişir. ADSL alt yapı belli bir bölgeye kadar fiberoptik kablo ile gelir. Fiberoptik kablonun geldiği yere kadar data kaybı olmaz. Fiberoptik kablodan sonra bakır kablolarla tüketiciye ulaşır. Bu bakir kablonun uzunluğuna göre değişir. Bu nedenle 8 Mbps ADSL hız yerine 8 Mbps’ye kadar ADSL hız olarak lanse edilir ve Maximum Hız olarak adlandırılır. 

Modem’e kadar fiber optik kablo ile gelen internet teknolojilerinden hız kaybı olmaz. Çok yüksek hızlarda ADSL hizmeti alınabilir.
 

7-)ADSL Tarifeleri  Nelerdir?

ADSL Tarifelerini 3 ana gruba ayırabiliriz. 
Limitli Tarifeler
Limitsiz Adıl Kota Noktası (AKN) olan tarifeler
Limitsiz AKN olmayan tarifeler 

Haber Eklenme Tarihi :29.10.2017 23:33:00

İnternet Sitemizde bulunan teknolojik ürünler ile ilgili reklam , haber, logo ilgili firmaların tescilli markalarıdır. İnternet sitemizde bulunan reklamların içeriği reklam veren firmaya aittir. ©2005-2019 - www.adsl.com.tr

Facebook-Twitter